Orvosi műszerek tervezését, gyártását vállaljuk. Vedd fel velünk a kapcsolatot!

make@ap-x.hu

Sternum kiemelő eszköz

Felhasználás

Az eszköz 3D animációja

Az eszköz a valóságban

Subxiphoidalis thymectomia

A myasthenia gravis és bizonyos tumoros betegségek kezelésében fontos beavatkozást napjainkban egyre inkább robot-technológiákkal igyekeznek megoldani. Azonban sok helyen még nem áll rendelkezésre a szükséges berendezés. Ilyen esetekben nagyon fontos a sternum megfelelő magasságba történő emelése a műtéti beavatkozás során. Így a thymus elérhető a proc. xiphoideus felől. Ezáltal elkerülhető a teljes medián sternotomia elvégzése.

MIRPE

A MIRPE a hagyományos műtéti megoldások helyett egy sokkal gyorsabb eljárást kínál, kisebb metszésekkel, ezáltal mind a betegre háruló műtéti terhelés, mind a gyógyulás időtartama jelentősen csökken, nem beszélve a kozmetikai előnyökről. Az eljárás napjainkban világszerte elterjedt, hosszú távú eredményessége bizonyított. Különösen a gyermekkorban lévő páciensek esetében előnyös használata.

Bővebben: https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1522294218301156

A módszer:

A MIRPE eljárás lényege, hogy a mellkasba egy merevítő fém (INOX acél) rudat helyezünk, mely a sternumot kiemelt állapotban rögzíti. A lapos rúd dimenziói (szélesség: 18-22mm; vastagság: 2-3mm, hossz: 200-450mm). A rudat a műtét alatt, behelyezés előtt megfelelő ív alakúra hajlítjuk, majd domborulatával lefelé néző pozícióban átvezetjük a mellkason kb. a processus xiphoideus magasságában, horizontális síkban. Behelyezés után (a rúd mindkét vége elérhető a bőrmetszéseken keresztül) a rudat horizontális tengely mentén 180°-kal elfordítjuk. A domborulat ezután felfelé mutat és rögzíti a sternumot a kívánt magasságban. A technika egyetlen nehézsége pont ez az átfordítás. A deformálódott mellkas rugalmasságát leküzdve, rudat viszonylag kis erőkarral kell átfordítani.

Bővebben: https://storage.googleapis.com/production-bluehost-v1-0-3/323/1193323/CAPQvSp0/2d5270d901d44530b49a1e8b4e2d654a?fileName=Pectus_Full%201.pdf

A megoldás

Természetesen a műtétek elvégzése sokkal egyszerűbb, valamint a szövődmények esélye is csökkenthető, ha közben a sternumot kézzel, vagy valamilyen eszközzel megpróbáljuk felemelni, de ez nem mindig egyszerű. Lehet valamilyen a műtőasztalra rögzített állványt, tartószerkezetet használni, de ezen eszközök –még ha magasságuk állítható is—nem emelésre lettek kifejlesztve. Általában csak egy oldalon vannak a műtőasztalhoz rögzítve, ezért nem elég stabilok és merevek. Az állítható magasságú eszközökön az állítás mértéke nem elég finom, és a beállított pozíciót sem tartják megbízhatóan. Ezért fejlesztettük ki a lentebb bemutatott eszközt, melynek prototípusa folyamatosan használatban van és bizonyítja hasznosságát.

S-LUP (Sternum Lift-Up Device)

Az általunk fejlesztett eszköz mindkét oldalon a műtőasztal sínjéhez kapcsolódik, ezáltal igen stabil, robosztus felépítésű. A holtjátékot, kilengéseket minimalizáltuk, ezáltal is elősegítve a pontos beállítást. Az eszköz és a keret együttesen rendkívül sok szabadságfok szerint mozgatható, így biztos, hogy a megfelelő sternum pozíció már az implantátum behelyezése előtt elérhető, ezzel segítve a pontosabb mérést. A sternum kiemelését mind a képen látható kampóval, mind sternum kiemelő fogóval végezhetjük.

  1. A keret a műtőasztal hosszában eltolható
  2. A keret a függőleges síkhoz képest fej- és láb irányban dönthető
  3. Az emelőszerkezet a keret vízszintes tartórúdon oldalirányban (para-saggittalisan) mozgatható
  4. Az emelő szerkezet horizontális tengely mentén fej-láb irányban dönthető
  5. A sternum kiemelő kampó magassága a mellkas méreteihez igazítható
  6. A kiemelő kampó a menetes kiemelő szerkezettel kb. 120mm magasságban emelhető

A keret függőleges szárai a műtőasztal síkjától felfelé kifelé fordulnak, ezáltal több helyet hagyva az operatőrök karjának szabad mozgásához.

A műtét előtti összeszerelés/szétszerelés rendkívül egyszerű, speciális szerszámot nem igényel. Az állvány szélessége állítható, így mindenféle műtőasztalra felszerelhető. A műtőasztal oldalsínjeire a szabványos 18mm átmérőjű eszközök rögzítéséhez használt csuklós szorítóval egyszerűen rögzíthető.

Szétszerelt állapotban a leghosszabb alkatrész hossza 740 mm, így a nagyméretű sterilizátorokba tálcán behelyezhető.

Anyag:

tartókarok és emelőszerkezet    1.4301 (ISO304) INOX

sternum kampó                                1.4401 (ISO316) INOX

A teljes szerkezet sterilizálható (magas nyomású vízgőz), allergént nem tartalmaz.

 

A sternum emelő szerkezet részei:

  1. függőleges tartórúd 2db
  2. vízszintes tartórúd 1db
  3. komplett emelőszerkezet   1db
  4. sternum kampó (316)   1db

Az eszköz az ISO, valamint a CE előírásinak megfelel.

A készülék sorozatgyártása még nem kezdődött meg. Ezért az igényeket egyedi megrendelések alapján tudjuk kielégíteni. Érdeklődés esetén kérjük keress minket elérhetőséginken!

make@ap-x.hu